درس دوم : متاتریدر ۴

درس اول : مفاهیم اولیه فارکس
شهریور ۲۳, ۱۳۹۸

حال که با مفاهیم اولیه آشنا شدیم ، برای اتصال به این سیستم معاملات ارزی به یک نرم افزار نیاز داریم. متا تریدر ۴ پر مخاطب ترین پلتفرم برای معاملات فارکس است. در ادامه نحوه نصب و استفاده از آن را نشان می دهم.

مرحله اول : نصب MT4

برای نصب متاتریدر ابتدا باید در یک بروکر عضو شوید برای شروع بروکر فارکس تایم را به شما معرفی میکنم و در دروس بعدی دلایل این انتخاب را شرح خواهم داد. با کلیک روی دکمه زیر و ثبت اطلاعات اولیه خود یک حساب دمو برای تمرین باز کنید و در قسمت ابزارهای معاملاتی MT4 را دانلود نمایید.

چرا فارکس تایم؟

همانطور که میدانید بروکر ها از طریق معاملات ما کسب درآمد میکنند و کارمزدهای مختصری دریافت می کنند و برای این کار از ابزار های تبلیغاتی مختلفی استفاده می کنند. مهمترین اصل در انتخاب بروکر رگولاتوری یا همان شرکت تایید کننده آنهاست. با توجه به شرایط فعلی بهترین رگولاتوری ها اروپایی ها و انگلیسی ها هستند. اکثر بروکرهای مطرحی که با ایرانی ها کار میکنند روس، چینی یا مالزیایی هستند بروکر فارکس تایم تنها بروکری است که تا زمان نوشتن این متن علاوه بر دریافت مجوز از رگولاتوری های آسیایی موفق به دریافت مجوز از رگولاتوری اتحادیه اروپا و انگلیس شده است.

بعد از مجوز مهترین عامل که باید در نظر گرفت داشتن حساب ECN هست. این حساب مستقیما و بدون دخالت بروکر به سیستم معاملات فارکس در بانک وصل شده و بروکر هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد ولی بقیه حسابها شما با بروکر طرف حساب هستید. این عامل به تنهایی باعث می شود که چارتهای دقیقتری را در اختیار داشته باشید که باعث افزایش کارایی شما نیز می شود. در ضمن بروکرهای ضعیف در زمان افزایش یا کاهش نقدینگی بازار با افزایش اسپرد و یا ایجاد چارت های مجازی باعث متضرر شدن شما می شوند.

نکته مهم دیگر کارمزد یا اسپرد معاملات است، اسپرد همان هزینه ای است که شما در ازای خدمات دریافتی از بروکر به آنها می پردازید و طبیعی است که هر چه این مبلغ پایینتر باشد بهتر است . ولی به این نکته دقت کنید که برخی بروکر های در تبلیغات مدعی می شوند که کمترین اسپرد را از شما میگیرند ولی فقط روی یک جفت ارز و در واقع روی بقیه جفت ارزها ضرر خود را جبران می کنند و اسپرد بیشتری دریافت می کنند که در مدتی که با فارکس تایم معامله می کنم این موضوع وجود نداشته است.

مورد دیگر بونوس معاملاتی است، دقت کنید که بروکرها در ازای حجمی از معاملات این بونوس را در زمانی محدود به شما عرضه می کنند و به صورت عملی انجام این حجم از معاملات غیر ممکن است و در اغلب موارد شما موفق به دریافت بونوس نمی شوید. پس گول تبلیغات را نخورید و منطقی تر انتخاب کنید.

عامل مهم دیگر داشتن مدیران حساب فارسی زبان و با صبر و حوصله بالاست که شما را در ساعات اداری به صورت کامل پشتیبانی میکنند و کلیه عملیات مالی را در سریعترین حالت ممکن انجام می دهند.

داشتن صرافی نیز از دیگر عوامل مهم انتخاب من بود نرخ رقابتی خرید و فروش دلار، کارمزد پایین و انجام سریع تراکنشهای  واریز و برداشت با حسابهای بانکی داخلی ، من را از دردسرهای وب مانی راحت کرد.

و اما موضوع بسیار مهم تر دیگری که با استقبال زیادی روبرو شده است امکان کپی معاملات و مدیرت حساب در بروکر فارکس تایم می باشد. به این صورت که اگر شما معامله گر حرفه ای هستید می توانید به عنوان مدیر حساب فعالیت خود را ادامه دهید و دیگران به صورت آنلاین رزومه معاملاتی شما را می بینند و میزان سود کسب شده و ضررهای احتمالی به صورت نمودار در اختیار آنها قرار داده می شود. با این اطلاعات سرمایه گذاران به راحتی می توانند شما را به عنوان مدیر حساب خود انتخاب کنند و شما با سرمایه بیشتری معامله می کنید و از این معاملات میتوانید کارمزد انجام معاملات دریافت کنید. از سوی دیگر اگر شما معامله گر حرفه ای نیستید می توانید با بررسی عملکرد مدیران حساب مختلف معاملات آنها را روی حساب خود کپی کنید و از معاملات آنها سود کسب کنید.

برای دیدن رزومه معاملاتی من در فارکس تایم و کپی معاملات به من پیام بدهید.

جدول زیر مقایسه اسپرد بروکرهای مختلف می باشد (مبالغ به دلار برای معامله یک لات استاندارد) :

 

 

من شخصا از حسابهای ECN فارکس تایم استفاده می کنم و به تمام معامله گران این حساب را پیشنهاد می کنم.

بعد از نصب متاتریدر نیاز به افتتاح حساب دمو دارید، از منو فایل وارد قسمت log in شوید و فیلد های مربوطه را پر کنید و دکمه next را بزنید.

 

پس از کلیک بر روی next وارد صفحه ای دیگر می شوید، دراین صفحه می توانید یک حساب دمو جدید باز کنید یا وارد حساب قبلی خود شوید. روی گزینه new demo account  کلیک کنید ، با کلیک روی گزینه next صفحه زیر برای شما باز می شود.

 

 

قسمت های ضروری را پر کرده و تیک توافق را بزنید و سپس روی next کلیک کنید.

نکته مهم :

برای قسمت deposit باید مبلغ مورد نظر خود برای معامله کردن را وارد کنید، پیشنهاد میکنم مقدار این مبلغ را متناسب با مبلغی که قصد دارید در آینده با آن معامله کنید را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر پس از آموزش قصد دارید با مبلغ ۵۰۰ دلار شروع به معامله کنید حساب دموی ۵۰۰ دلاری باز کنید تا با نحوه مدیریت ریسک بیشتر آشنا شده و شبیه سازی نزدیکتری به واقعیت اتفاق بیفتد.

اکثرا بخاطر جذابیت سود های کلان علاقمند هستند که با حجم بالایی از پول معامله کنند. ولی این مشکل اصلی تمام تریدر هاست، و بیشتر می گویند ما در حساب دمو سود می کنیم ولی در حساب واقعی متحمل ضرر های سنگین می شویم. برای مثال فرد یک حساب ۱۰۰ هزار دلاری باز میکند با روی ۱۰۰ هزار دلار ۲ لات ترید میکند ، اگر فرض کنیم ۱۰۰ پیپ سود کند ۲۰۰۰ دلار به حساب او اضافه می شود که معادل با ۲ درصد از حساب او می شود. در نهایت جرات افتتاح حساب واقعی را به خود می دهد و با ۲۰۰ دلار شروع می کند ، معمولا با ۲۰۰ دلار ۰.۱ لات ترید میکنند و اگر ۱۰۰ پیپ سود کنند می شود ۱۰۰ دلار سود که معادل با ۵۰ درصد میشود و اگر ضرر کنند نصف حساب خود را از دست می دهند و اقدام به انتقام از بازار میکنند و دوباره وارد ضرر شده و ماجین کال می شوند . با این ترتیب از فارکس فراری شده و نسبت به آن بدبین می شوند. هدف اصلی حساب دمو شبیه سازی دقیق حساب معاملاتی واقعی شماست، پس با دقت لوریج و مبلغ مورد نظر خود را انتخاب کنید. در ادامه نحوه مدیریت ریسک در انواع معاملات را توضیح خواهیم داد.

 

 

مطابق شکل فوق با کلیک روی گزینه next وارد پلتفرم معاملاتی خود می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *