درس اول : مفاهیم اولیه فارکس

CAD Fundamental Analysis (March-2019)
اسفند ۱۵, ۱۳۹۷
درس دوم : متاتریدر ۴
شهریور ۲۴, ۱۳۹۸

درس اول : مفاهیم اولیه

فارکس بزرگترین سیستم معاملات ارزی دنیاست. بزرگترین بازیگران این سیستم ارزی گسترده بانک ها ، شرکت های سرمایه گذاری و بیمه ها، مدیران ریسک شرکتهای بزرگ و چند ملیتی ، صرافی های جهان و بخشی کوچکی هم معامله گران خرد. همان گونه که در بازار ایران نسبت ارزی دلار به ریال ، یورو به ریال، درهم به ریال و غیره را داریم همین نسبتها در سطح بین المللی هم وجود دارد. برای تاجری که در اروپا زندگی میکند و واردکننده مواد اولیه از استرالیاست نسبت ارزی یورو به دلار استرالیا اهمیت ویژه ای دارد.

زیرا با تحلیل درست از وضعیت دو منطقه ی اشاره شده می تواند به سود خود اضافه کرده و یا با تحلیل اشتباه ضرر زیادی به بار آورد.

از این بابت است که تحلیل محیط اقتصادی برای همگان ضروریست. شاید به این فکر کنید که برای افرادی که در ایران زندگی می کنند چه الزامی وجود دارد که به این مفاهیم اشراف پیدا کنند. ساده ترین نوع نگاه بررسی واردکنندگان کالا و تاثیر قیمت روزانه دلار بر ریسک موجود در بازار و مدیریت ریسک افزایش و یا کاهش قیمت ارز در ارائه کالا و خدمات است. ولی در زندگی یک فرد عادی چه تاثیری ممکن است بگذارد؟

کشور ما ایران به لحاظ اقتصادی در کشورهای کالا پایه دسته بندی می شود. کشور های کالا پایه یا commodity base  کشورهایی هستند که با صادرات مواد اولیه خام و یا تا حدود فراوری شده اقتصاد خود را مدیریت می کنند. همانطور که می دانید صادرات اصلی ایران نفت و مواد اولیه خام مثل سنگ آهن و مس و غیره می باشد، و در مرحله بعدی صادرات مواد اولیه از پتروشیمی های کشور. پس جدای از مناسبات سیاسی قیمت مواد اولیه از جمله نفت خام بر وضعیت اقتصادی ایران اثر گذار است. با توجه به دولتی بودن ۸۰ درصد از اقتصاد ایران، ساده ترین شاخص قیمت برای بررسی دوره های رکود و توسعه ایران قیمت نفت است، یعنی با افزایش قیمت نفت بودجه های مختلف دولت پرداختهای مالی خود را به موقع انجام می دهند و همچنین میزان سرمایه گذاری در بخشهای مختلف صنعت افزایش می یابد و بر خلاف آن نیز با کاهش قیمت نفت بودجه بندی انقباضی شده و دولت سیاست های انقباضی را در پیش می گیرد. در تحقیقات انجام شده در خصوص قیمت ملک این واقعیت اقتصادی به صورت دقیق اتفاق افتاده است و دوره های انبساط بازار مسکن با افزایش قیمت نفت و دوره های رکود بازار مسکن  همزمان با کاهش قیمت مسکن اتفاق افتاده است. این ساده ترین نوع تحلیل محیط اقتصادی است که صرفا با شناخت از قیمت نفت حاصل می شود. البته بدیهی است که شاخص های مختلف دیگری نیز در این امر تاثیر گذارند و این مثالی کلی از وضعیت اقتصادی ایران بود.

حال که با تحلیل محیط اقتصادی در ایران تا حدودی آشنا شدیم می توانیم این تحلیل را در کشور های دیگر نیز در نظر بگیریم. البته در کشورهای پیشرفته جهان با توجه به پیچیدگی های اقتصادی و روابط دیپلماتیک گسترده تحلیل دقیقتری را طلب می کند. حال ارتباط بازار فارکس با تحلیل های اقتصادی چیست؟ در بازار فارکس نسبت های ارزی کشور های مورد معامله قرار می گیرد و مطمئنا تحلیل محیط اقتصادی و سیاسی ، دوره های رکود و توسعه و همچنین سیاست های بانک مرکزی در تعیین نرخ بهره می تواند روی نسبت های ارزی کشور ها اثر گذار باشد و باعث کاهش و یا افزایش نسبت های ارزی شود. معامله گران بازار فارکس با شناخت عوامل تاثیر گذار  اقدام به خرید و فروش کرده و در صورت درست تحلیل کردن با در نظر گرفتن مدیریت ریسک مناسب می توانند کسب سود کنند.

حال که با اصول شکل گیری این بازار آشنا شدیم ، لیست نسبتا کاملی از مفاهیم اولیه فارکس را با هم مطالعه می کنیم:

تقاضا : حداقل قیمت که بازار فارکس و معامله گران به عنوان خریدار برای هر ارزی می پذیرند.

عرضه : حداکثر قیمتی که بازار فارکس و معامله گران به عنوان فروشنده برای هر ارز می پذیرند.

معاملات اتوماتیک فارکس : شیوه ای از معاملات فارکس که دستورات خرید و فروش بدون دخالت معامله گر و با توجه به الگوریتمی خاص در پلتفرم معاملاتی ثبت می شود.

جفت ارز : ترکیبی از دو کلمه که برای مقایسه ارزش دو ارز نوشته می شود.

ارز پایه : اولین ارزی که برای یک جفت ارز نوشته میشود EUR  در جفت ارز EURUSD ارز پایه تلقی می شود.

ارز ثانویه : دومین ارزی که برای یک جفت ارز نوشته می شود USD در جفت ارز EURUSD ارز ثانویه نامیده می شود. در این حالت اگر نرخ EURUSD برابر با ۱.۳۱۲۵ باشد به این معناست که هر یورو معادل ۱.۳۱۲۵ دلار می باشد.

ارز های کالا پایه : ارز کشور هایی که تجارت اصلی آنها مواد اولیه و خام باشد مانند استرالیا ، نیوزیلند ، کانادا، ایران و ….

معاملات دمو : معاملاتی که بر روی حساب دمو بدون سرمایه گذاری و صرفا جهت تمرین انجام می شود.

بروکر فارکس : شرکت مجوز داری که برای معامله گران ارتباط با بازار فارکس را فراهم می کند.

بروکر ECN : بروکری که برای مشتریان خود دسترسی مستقیم به بازار فارکس را فراهم کرده و طرف حساب مشتریان خود قرار نمیگیرد و اسپرد یا کارمزد پایینتری دریافت میکند.

کندل های ژاپنی : شیوه ای از نمایش رفتار قیمت روی چارت

جفت ارز های ماژور : جفت ارز هایی که بیشترین حجم معاملات را دارند و نقدشوندگی آنها بسیار بالاست، مانند EURUSD ، USDJPY ، GBPUSD و USDCHF

میکرو لات : معادل ۱۰۰۰ واحد از ارز پایه در یک جفت ارز

مینی لات : معادل ۱۰۰۰۰ واحد از ارز پایه در یک جفت ارز

استاندارد لات : معادل ۱۰۰۰۰۰ واحد از ارز پایه در یک جفت ارز

پیپ : کوچکترین واحد اندازه گیری که برای نشان دادن تغییرات بین دو ارز تعریف می شود.

پیپت : معادل با ۰.۱ پیپ که در حساب های ECN به عنوان کوچکترین واحد درج می شود.

AUD : کلمه اختصاری دلار استرالیا

CAD : کلمه اختصاری دلار کانادا

CHF : کلمه اختصاری فرانک سوئیس

CNY : کلمه اختصاری یوان چین

EUR : کلمه اختصاری یورو

GBP : کلمه اختصاری پوند انگلیس

JPY : کلمه اختصاری ین ژاپن

NZD : کلمه اختصاری دلار نیوزیلند

USD : کلمه اختصاری دلار آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *